ishforum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


WwW.IShqip-Forum.Net
 
ForumLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Udhëzime për blerjen e kompjuterit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dj-benny
Admin
Admin
dj-benny


Posts : 167
Reputation : 5
Join date : 18/08/2010

Udhëzime për blerjen e kompjuterit Empty
MesazhTitulli: Udhëzime për blerjen e kompjuterit   Udhëzime për blerjen e kompjuterit Icon_minitimeWed Dec 08, 2010 9:27 pm

Kur të blesh një kompjuter të ri pa marr parasysh a është desktop apo laptop ka disa gjera qe duhet te merren ne konsideratë
Gjerat kryesore qe duhet të shikohen para se ta bleni kompjuterin janë:

(Memorja RAM)
Së paku 2GB (2048mb) rekomandohen nëse do të përdorni Windows Vista / Windows 7, Unë do të rekomandoja për më shumë (3 ose 4GB) në qoftë se ju lejon buxheti, kompjuterët e rijnë vijnë me këtë sasi si sasi minimale. Keni kujdes nga disa kompjuter te lire që kanë vetëm 1GB (1024mb) ose madje edhe me pak memorie. Këta kompjuter priren për nga ngadalësia dhe jo stabiliteti i sistemit.

Processor (CPU)
Marka me e mirë për procesor është Intel dhe unë do të rekomandoja një Intel Core 2 Duo (ekuivalent me 2 procesor), procesor Core 2 Quad (ekuivalent me 4 procesor) ose procesorët me te ri I5 ose I7 gamë. Markë tjetër është procesori AMD që gjenden zakonisht me çmim më të ulët dhe nuk janë mjaft te shpejt sa procesorë Intel. Nëse vendosni për AMD atëherë kërkoni për X3 II Athlon ose Phenon Triple Core.

Hard Disk-u
Shumica e kompjuterëve vijnë me sasi masive të diskut, kështu që nëse keni një kërkesë të veçantë për më shume hapësire ne disk një 100gb + disk do të ishte më se i mjaftueshëm për shumicën e përdorueseve.

Optical Drive (CD ose DVD)
Shumica e nëse jo të gjithë kompjuterët vijnë me DVD shkrues në ditët e sotme, kjo do t’ju lejon juve të shkruani te dhënat e juaja si ne CD te zbrazet poashtu edhe ne DVD.

Windows
Te gjitha PC e ri duhet të vijnë me versionin më të fundit të Windows-it që është lëshuar në tetor të 2009 i quajtur Windows 7, ky është pasardhës i Windows Vista-s dhe është shumë më i shpejtë dhe më i besueshëm dhe unë rekomandoj që në qoftë se ju jeni duke blerë një desktop / laptop ri ju zgjidhni një model që ka Windows 7.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://alba-sound.tk
 
Udhëzime për blerjen e kompjuterit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Dy oferta për blerjen e Liverpoolit
» Rikthimi i te dhenave pas formatimit te kompjuterit.
» 10 menyra per ta rritur shpejtesine e kompjuterit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
ishforum :: Edukim :: Mesime-
Kërce tek: